Saç Ekimi

Saç ekimi dökülmeye dayanıklı saç köklerinin alınıp saç kaybı olan alanlara nakledilmesidir. Yani bir doku nakli işlemidir.

Saçlar neden dökülür ?

Saç dökülmesinde en önemli faktör genetik yapıdır. Bunun yanı sıra bazı metabolik hastalıklar, vitamin eksiklikleri, enfeksiyonlar, travma, stres, kansızlık saç dökülmesine neden olabilir.

Erkeklerde genellikle ön ve üst kısımlarda dökülme olurken kadınlarda seyrelme tarzında dökülme olur.

Kulakların arka kısmından itibaren ense bölgesinde kalan saçlar dökülmezler.

Neden başımızın ön kısmındaki saçlar dökülürken arka kısımdakiler dökülmez?

Tamamen kıl köklerinin genetik programlanmasına bağlıdır. Erkeklik hormon seviyeleri ile ilgili olduğu düşünülse de hormon seviyelerinin normal seyrettiği kişilerde de saç dökülmesinin görülmesi bu tezden uzaklaştırmaktadır.

Kadınlarda da saç dökülmesi olur mu?

Kadınlarda da saç dökülmesi sık görülmektedir. Erkeklerde saç dökülmesi yaş ilerlemesine bağlı doğal bir süreç gibi görülüp normal olarak karşılanabilmesine rağmen kadınlarda oluşan saç dökülmesi çok ciddi psikolojik sorunlara yol açmaktadır. Bayanlardaki saç dökülmesi genellikle ön bölgede seyrelme ve saç tellerinde incelme şeklinde olmaktadır. Kadınlarda uygulanabilen Mikro FUE tekniğiyle yapılan ekimlerde doğala özdeş sonuçlar alınabilmektedir.

Saç ekimini neden Plastik Cerrahi Uzmanları yapmalıdır?

Saç ekimi kıl foliküllerinin nakledildiği bir cerrahi işlemdir. Yani bir doku naklidir. İşlemi yapan kişinin folikülleri uygun şekilde alması, zarar vermeden muhafaza etmesi ve doğal şekline uygun olarak nakletmesi için mutlaka Plastik Cerrahi eğitimi almış olmak gereklidir. Plastik Cerrrahi uzmanı olmayan kişilerce yapılan yanlış uygulamalar çok kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Kötü uygulamaların düzeltilmesi ilk işleme göre daha zor ve zaman alıcıdır. Ömrünüzde bir kez yaptıracağınız bu işlemi doğru bir şekilde yaptırmak ve yüz güldürücü sonuçlar almak için mutlaka Plastik Cerrahi Uzmanını tercih edilmelidir.

Saçlar hangi tekniklerle ekilir?

FUE tekniği (Foliküler Ünite Ekstraksiyonu)

Tüm dünyada en çok tercih edilen ve en ileri saç ekim tekniğidir. Kıl kökleri mikro motorlar ile verici alandan tek tek alınır. Alınan foliküller saçsız alana açılan mikro kesiler ile yerleştirilir.

En önemli avantajları şunlardır;

Daha fazla sayıda canlı kıl folikülü elde edilir

Verici alanda iz kalmaz

Alma işlemi esnasında neşter kullanılmaz, dikiş atılmaz

Sadece saç değil kaş, sakal, bıyık ekiminde de doğal görünüme en yakın sonuçlar elde edilir

Verici alan olarak sadece saçlı deri değil sakal, göğüs, sırt, bacaklar vs. kullanılır ve hiçbir iz bırakmaz.

FUT tekniği (Foliküler Ünite Transplantasyonu)

Bu teknikte enseden şerit şeklinde bir saçlı alan alınır. Alınan saçlı alandaki kıl folikülleri mikroskop altında ayrıştırılarak ekim yapılır. Günümüzde popüler olarak kullanılmayan bir yöntemdir. En önemli dezavantajı verici alanda iz kalmasıdır. Ayrıca foliküler ünitelerin ayrıştırılması esnasında kıl kökleri parçalanabilmekte ve nakledilecek canlı greft miktarı azalmaktadır.

Saç ekiminde nelere dikkat edilmeli?

Saç ekiminde kişiye uygun doğal saç çizgisinin oluşturulması belki de en önemli noktadır. Karşıdan kişiye bakıldığında ekim yapıldığı anlaşılmayacak şekilde saç çizgisi oluşturulmalıdır. Bunun planlanması ve uygulanması Plastik cerrah tarafından yapılmalıdır.

Saç ekimi yapılmadan önce kişinin saçlı derideki açıklığı, ekim sonrası beklentileri ve verici bölgeden alınabilecek maksimum greft miktarı dikkate alınmalıdır.

Alınan greftler doğal saç yönlerine uygun olarak ekilmelidir.

Alınan greftlerin çapına uygun mikro kesiler yapılarak ekim yapılmalıdır. Mikro kesiler greftten küçük olursa greft tam olarak yerleştirilemez, mikro kesiler greftten büyük olursa da saç kökü beslenemez ve greft kaybı olur. Kişinin saç kökü kalınlığı değerlendirilerek kişiye özel mikro kesiler yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Meme Küçültme, Büyütme Ameliyatları

Meme küçültme, büyütme ameliyatları

3788 Kez izlendi

Art Tv Uzmanına Sor Programı- Psikiyatrist & Psikoterapist U...

Art Tv Uzmanına Sor Programı AKDENİZ RADYO TELEVİZYON'da

3207 Kez izlendi

22 TEMMUZ 2014 UZMANINA SOR BÖLÜM2

Genel anestezi altında diş tedavileri

3141 Kez izlendi

AKDENİZ TV UZMANINA SOR

AKDENİZ TV UZMANINA SOR DİYETİSYEN BETÜL (AY) YILMAZ

3106 Kez izlendi

Paylaş

Sibel Atalay International Clinic

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve 2 daha

Sabit hat: 00905326468677
E-posta: opdrsibelatalay@outlook.com


Fener Mh. Falez Cd. No:1/8 Muratpaşa